Nie Tylko dla Początkujących…

Judith Lasater
Tłumaczenie: Agnieszka Bandzul
Tytuł oryginalny: “The Benefits of Yoga Practice”

“Korzyści płynące z praktyki jogi”

mango

Stara indyjska przypowieść opowiada o pewnym uczniu, który bezskutecznie próbował opisać smak owocu mango. Wysłuchawszy jego nieudolnych prób, nauczyciel pokręcił głową, uśmiechnął się, podniósł dojrzałe, złociste mango i ugryzł kawałek…Mówienie o zaletach hatha jogi przypomina trochę właśnie taką próbę. Jeśli ćwiczysz asany, oddychanie i relaks, nie potrzebne są słowa, ponieważ “próbujesz wtedy mango”. Jeśli jeszcze nie spróbowałeś zajęć jogi, słowa nie mają prawdopodobnie wystarczającej mocy by cię przekonać. Doświadczenie, jak mówi mądre przysłowie, jest jedynym prawdziwym nauczycielem.

Chociaż zebrana już została dokumentacja naukowa dotycząca zalet wypływających z uprawiania jogi, to najważniejsze są odczucia tych, którzy praktykują. Praktycznie bez wyjątku adepci jogi powiedzą, że czują się lepiej po zajęciach, stają się zrelaksowani i bardziej skupieni. Wielu uczniów będzie potrafiło wskazać zalety jogi, korzyści, których sami doświadczyli, pozbywając się bólu pleców, głowy, napięcia nerwowego, bólu menstruacyjnego czy stresu. Niektórzy ludzie przyznają, że po zajęciach udaje im się przespać całą noc bez ciągłego przebudzania, czego nigdy wcześniej nie doświadczyli. W wielu przypadkach kobietom, które nie mogły zajść w ciążę po regularnej praktyce jogi, lekarz ginekolog przekazuje dobre wiadomości, u innych ból biodra, z którym żyli od lat nagle ustępuje. W niejednym przypadku pacjentom ze stwierdzonymi objawami cieśni nadgarstka, udaje się nie tylko uniknąć operacji, ale także znaleźć w życiu równowagę i spokój. Korzystne zmiany wynikające z ogólnego polepszenia zdrowia i życia, a przypisane wykonywaniu konkretnych pozycji jogi, są ogromnie doceniane przez praktykujących.

^6D1DABB28EAEDC047DD167B5CB50952337979DF9B663BA713A^pimgpsh_fullsize_distr

Czego możesz oczekiwać zaczynając praktykę? Po pierwsze, zauważysz prawdopodobnie zwiększoną giętkość własnego ciała, twoje mięśnie stopniowo będą uwalniać się od napięcia i sztywności. Bo gdzie, jak nie w mięśniach znajduje się największe skupisko napięcia? Kiedy rozluźnisz mięśnie, tak jak dzieje się to podczas masażu lub po zajęciach jogi, to rozluźnienie to będzie interpretowane jako ogólna redukcja napięcia i stresu umysłowego. Dodatkowym atutem będzie umiejętność położenia dłoni na podłodze przy wyprostowanych kolanach, czego nie zrobi większość 30-latków!

Inną korzyścią, którą możesz zauważyć będzie “nawiązanie kontaktu” ze swoim oddechem. Asany praktykowane są w harmonii z oddechem. Konsekwencją pracy z oddechem staje się mniej lub bardziej świadome przenoszenie tej uważności z zajęć do codziennego życia. Większość uczniów z zaskoczeniem zaczyna obserwować jak często zdarza się im w ciągu dnia wstrzymywać oddech w sytuacjach stresujących. Samo zauważenie takiej tendencji jest bardzo pozytywnym sygnałem, ponieważ staje się to punktem zwrotnym w niwelowaniu takich przyzwyczajeń. Kiedy jesteś w stanie przez cały dzień oddychać swobodnie bez zatrzymywania oddechu, w twoim ciele pojawi się dużo mniej napięcia.

W końcu ostatnią najważniejszą rzeczą, której uczymy się na jodze jest świadomość, że nasze myśli posiadają zdolność wpływania na nasze ogólne zadowolenie z życia i zdrowia. W głębokim relaksie (savasana), trzeba stale świadomie rozluźniać poszczególne części ciała, nawet umysłowi sugerując by się rozluźnił. Podczas świadomej relaksacji nasze myśli odczuwane są bardziej jako energia przynależna mózgowi, a nie jako coś czym jesteśmy. Posiadamy myśli, ale te myśli już nie przejmują kontroli nad naszymi ciałami i umysłem pociągając za sobą napięcie, nerwowość i inne odruchy. Joga uczy nas, że myśli i świadomość nie są tym samym, nie są jednością.

^DF50622D603F765F91DCCC0DC58BFB7F23C030E3D5938E4FDC^pimgpsh_fullsize_distr

Podczas relaksu pozwalamy myślom przepływać przez nas bez odpływania wraz z nimi w przeszłość lub przyszłość. Pozostajemy uważni, pozwalając myślom przechodzić, ale uczymy się nie wchodzić z nimi w interakcje. Możemy sobie powiedzieć:
“O, jeszcze jedna myśl o tym, co zrobię na obiad” lub o osobie “X”, lub o “strachu przed jutrzejszym spotkaniem”. Kiedy się pojawia, pozwólmy jej odpłynąć i powróćmy do rozluźniania. To jest praktyka medytacyjna, która stopniowo, z czasem pozwala nam na “nie identyfikowanie się” z własnymi myślami. Kiedy myśli doświadczane są tylko jako myśli, a nie rzeczywistość, w której żyjemy, ścieżka do wolności, którą obiecuje joga, zaczyna rozwijać się naturalnie. A wtedy ścieżka ta staje się tak słodka jak dojrzały owoc mango.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*