Czym jest joga?

Tradycja jogi sięga ponad 2 tysięcy lat przed naszą erą. Legenda głosi, że stworzył ją bóg Siwa dla swojej żony Parwati, aby utrzymać ją w zdrowiu i urodzie. Słowo joga pochodzi od sanskryckiego słowa  yuj co oznacza scalanie, łączenie, wysiłek, ujawnienie, metodę.
Choć wywodzi się z Indii, joga w latach 50-tych za sprawą BKS Iyengara została spopularyzowana na Zachodzie i obecnie ćwiczy się ją na całym świecie. Dzięki publikacjom prasowym i materiałom telewizyjnym udało się zainteresować jogą wiele osób, które dotychczas o jodze nie słyszały lub miały na jej temat błędne wyobrażenia. Dla wielu ćwiczących, joga jest prawdziwym eliksirem młodości i witalności Ich doświadczenia i wypowiedzi w mediach pomogły zbudować zaufanie do jogi i do jej zbawiennego wpływu na nasze ciało i ducha.

Podstawą hatha-jogi jest praca z ciałem i oddechem. Jednakże jej skutki wybiegają daleko poza ciało, bo wpływają także na emocje i umysł. Doświadczenie pokazuje, że ciało i umysł wzajemnie się przenikają. Stan umysłu wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie; podobnie stan ciała wywiera wpływ na naszą energię, witalność i nastawienie do świata.