Zajęcia

Głównymi metodami, które wykorzystuje się na zajęciach jest Hatha, Vinyasa, Power czyli Athanga Joga. Bardzo popularną w naszym kraju jest Joga Iyengara, ale coraz częściej słyszy się także o Joga Flow, Yin Joga czy Restorative Joga (joga relaksu) czy Acro Yoga.

^768D45B89C32E443BDC06051EDAF617DAC8D57366EDE0CC13D^pimgpsh_fullsize_distr

Najstarszą i najbardziej klasyczną jest Hatha joga, która charakteryzuje się niespotykaną nigdzie indziej, ogromną precyzją ruchu. Nie ćwiczy się tak, jak pozwala ciało, gdyż byłaby to droga pogłębiania istniejących ograniczeń i nieprawidłowości, ale każda część ciała musi wykonać ściśle określoną pracę.  Asany (tych podstawowych jest ponad 200) podzielone są na różne grupy (np. rozgrzewające czy wychładzające ciało) i wykonywane są na zajęciach w określonej kolejności i porządku tak aby przyniosły jak najwięcej korzyści dla ćwiczących. Joga oferuje wiele pozycji niespotykanych w innych sposobach pracy z ciałem np. niezwykle energetyzujące wygięcia w tył, czy standardowe stanie na głowie lub świecę. Osoby ciężko pracujące lub starsze, wolą ćwiczenia regenerujące, rozluźniające, pomagające zachować witalność i sprawność w każdym wieku. Poprzez prawidłowe wykonywanie danej asany, sięgamy do źródła problemów. Na przykład aby poradzić sobie z bólem pleców, często trzeba przywrócić ruchomość bioder, uelastycznić nogi, wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha, zadbać o harmonijną postawę podczas codziennego życia. Pozycje wykonuje się z wielką uwagą. W każdym ćwiczeniu dochodzi się do granicy swoich możliwości i stopniowo ją przekracza. Nie ma tu miejsca na szarpanie ciałem i agresywne ruchy będące często   przyczyną  kontuzji.
Bardzo ważne jest wykonywanie pozycji w zgodzie z naszymi obecnymi możliwościami, które uzależnione są od wieku, pory roku, pory dnia, pożywienia, snu, pracy. Tempo i stopień trudności asan są zawsze dostosowane do wieku i predyspozycji ucznia, ale najważniejsza jest droga w pokonywaniu ograniczeń w ciele i umyśle. Dla każdego ta poprzeczka będzie w innym miejscu. Poprzez rozluźnianie, odblokowywanie mięśni i stawów oraz ćwiczenie w skupieniu z zachowaniem pełnego, równomiernego oddechu, uwaga osoby ćwiczącej kieruje się do wewnątrz, co pozwala na uspokojenie umysłu i skumulowanie energii. Po ćwiczeniach odczuwany jest stan spokoju i równowagi, pojawia się energia i radość życia.

^79D538A33406A2E73558E316DA76C8536E39767220A7DEBB72^pimgpsh_fullsize_distr

Ćwiczący mają do dyspozycji specjalne anty-poślizgowe maty, paski, koce, kostki. Dodatkowy sprzęt pomaga w wykonywaniu trudniejszych pozycji lub wspomaga rozluźnianie i wyciszenie po intensywnej praktyce.

Istotna jest także systematyczność ćwiczeń. Przyjmuje się, że dla osób początkujących zajęcia dwa razy w tygodniu pod okiem nauczyciela to częstotliwość, która pozwoli zrobić szybkie postępy. Inaczej także wyglądają zajęcia w grupie, a inaczej ćwiczy się samemu w domu, inaczej ćwiczy się wieczorem, a inaczej ciało reaguje się rano. Dlatego warto jest spróbować i wybrać optymalne dla siebie warunki.

Ważną częścią metody Iyengara jest joga terapeutyczna, która zajmuje się wszelkimi typami chorób. Indyjski mistrz jogi B.K.S. Iyengar opracował na podstawie doświadczeń swoich i swoich uczniów specjalne sekwencje ćwiczeń na różne dolegliwości, począwszy od przeziębienia, poprzez bóle pleców, migrenę, kłopoty z ciśnieniem, aż do depresji i chronicznego zmęczenia. Joga przynosi duże korzyści kobietom w ciąży, paniom w okresie menopauzy czy paniom z napięciem przedmiesiączkowym.

Ale joga to także, a może przede wszystkim praca z oddechem. Joga mówi, że długość życia człowieka mierzy się nie latami, lecz ilością wykonanych oddechów. Im nasze oddechy będą dłuższe i pełniejsze, tym większą będziemy mieli żywotność. Żywym przykładem na to był  B.K.S. Iyengar, któremu w latach 90-tych (a miał już wtedy ponad 70 lat) podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, została zbadana pojemność płuc. Wyniki testów pokazały, że ma płuca jak 25-cio letni olimpijczyk. Iyengar opracował cały system specjalnych ćwiczeń oddechowych zwany pranayamą, której to elementy wprowadza się stopniowo na zajęciach jogi.
Regularnie wykonywane ćwiczenia oddechowe i relaks pozwalają nasycić się energią, co poprawia naszą zdolność do pracy, umiejętność koncentracji. Po pewnym czasie ćwiczeń w wyniku oczyszczenia ciała i głębszego kontaktu z naszym wnętrzem zaczynamy wyczuwać powiązania jakie występują między sposobem odżywiania się, aktywnością fizyczną,
kontaktami z innymi ludźmi a naszym zdrowiem i samopoczuciem.

^BA1A05A9CEDBA7D313FFE95CAF1BEB048F76160F0F303F3E8F^pimgpsh_fullsize_distr

Metoda Iyengara angażuje całego człowieka – jego ciało, umysł i duszę. Jednak dla obserwatora zewnętrznego widzialna jest jedynie fizyczna forma asany; nie może on dostrzec procesu dokonującego się w świadomości osoby ćwiczącej. Dlatego najlepiej jest jej doświadczyć, poczuć, co dzieje się z naszym ciałem a jak zachowuje się umysł przy wykonywaniu poszczególnych asan.

Vinyasa Joga nie jest innego rodzaju jogą, to wciąż wykonywanie asan w połączeniu z oddechem, gdzie często to oddech wyznacza tempo pracy. Jeden ruch ciała wykonywany jest z wdechem lub wydechem. Taka praktyka często jest dynamiczna i nie ma tu mowy o długim trwaniu w jakiejś pozycji. Często do tego określenia dodajemy jeszcze angielskie słowo Flow (tł. przepływ, płynięcie), co oznacza, że ćwiczący płynnie wykonuje przejścia pomiędzy asanami. Obecnie wielu nauczycieli korzysta z różnych elementów wielu typów jogi i z powodzeniem wprowadza to na swoich zajęciach. Efekt zawsze powiniem być ten sam: zdrowe ciało i piękny umysł.

Tematyka zajęć dla wszystkich grup jest zróżnicowana. Kryterium podstawowym są oczywiście potrzeby ćwiczących, ale nauczyciel zawsze stara się dopasować tempo i rodzaj zajęć także do pory roku, pory dnia i warunków atmosferycznych. Nasz organizm ulega wahaniom ciśnienia, temperatury itp., dlatego dobra praktyka musi być dostosowana do potrzeb grupy w oparciu o różne czynniki.

GRUPA OGÓLNA

weqw

Zajęcia w tej grupie przeznaczone są dla osób, które ćwiczą od co najmniej 6 m-cy. Ćwiczyć mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wymagana jest także dość dobra sprawność fizyczna, bo niektóre asany mogą być bardziej zaawansowane na tym poziomie. Ilość ćwiczeń wzmacniających i rozciągających jest zbalansowana, a długość relaksu zawsze dopasowana. Zajęcia są urozmaicone i ciekawe ponieważ liczba asan i ich kombinacje pozwalają na stworzenie zarówno praktyki dynamicznej, jak i bardziej statycznej. Niektóre zajęcia będą bardziej techniczne, gdzie dba się o szczegół  i precyzję wykonywania asan, a niektóre oparte na vinyasa joga, czyli płynnym przechodzeniu z asany do asany w tempie wdechu i wydechu.

GRUPA ŁAGODNA

Zajęcia te przeznaczone są dla osób rozpoczynających praktykę jogi, osób, które nie mogą bądź nie chcą ćwiczyć bardziej intensywnie, kobiet w
czasie menstruacji lub osób wracających do
praktyki po dłuższej przerwie. Łagodna praktyka oparta jest na podstawowych
asanach (pozycjach) z poszczególnych grup: pozycje stojące, skłony, skręty, pozycje
odwrócone, wygięcia do tyłu, pozycje regeneracyjne i relaksujące. Wszystkie asany będą wspomagane pomocami po to, by wykonywać je łagodnie i w zgodzie z własnym rytmie.

JOGA DLA KRĘGOSŁUPA

^E410B88F32EABD4ABBF0436963D223E9619D0A01D2D867D5B7^pimgpsh_fullsize_distr

Wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi z problemami pleców, została stworzona grupa, w której ćwiczenia (asany) mają działanie wzmacniające, uelastyczniające i nie obciążające kręgosłupa. Dzięki wykonywanym ćwiczeniom (asanom) kręgosłup pracuje w różnych kierunkach. Ta gimnastyka kręgosłupa sprawia, że pozostaje on giętki i zdrowy. Ćwiczenia (asany) są dobrane i modyfikowane indywidualnie dla poszczególnych ćwiczących w zależności od dolegliwości. Najczęściej występującymi dolegliwościami są bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym, skrzywienia kręgosłupa i przepukliny. Częstym problemem jest też słabo rozwinięta tylna część ciała (odcinek lędźwiowo-krzyżowy, mięśnie pośladkowe, tylna część ud), co utrudnia siady z prostymi plecami i powoduje bóle kręgosłupa. Wiemy, że sprawny kręgosłup to nie tylko prawidłowa postawa ciała, ale również sprawny układ oddechowy, praca serca, obieg krwi i układ nerwowy. Powiedzenie, że masz tyle lat, ile lat ma twój kręgosłup jest w 100% prawdziwe. Grupa przeznaczona jest dla osób ćwiczących, jak i początkujących.

JOGA DLA DZIECI

^2AC1BFD72A8013611593A488C111C1CCAB8D5467D6AE371FA0^pimgpsh_fullsize_distr

Grupa stworzona dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Są to zajęcia ogólnorozwojowe, kreujące prawidłowy rozwój motoryczny i prawidłową postawę ciała oraz eliminujące powstałe już wady postawy. Jest to także budowanie odwagi i pewności siebie wśród uczestników, poprzez wykonywanie ćwiczeń fizycznych, wymagających wzajemnej współpracy oraz koncentracji i skupienia, podczas zadań indywidualnych. Wykonywanie asan (czyli statycznych pozycji jogi), przeplatane jest aktywnymi formami ruchu, jak np. berek. Dzieci poznają nazwy pozycji w sanskrycie, co jest też formą ćwiczenia języka, gdyż nazwy te są konstrukcją zbliżone do “stołu z powyłamywanymi nogami”. Podczas zajęć wykorzystywane są pomoce do jogi, takie jak maty, klocki, koce oraz paski. Podczas relaksu czytamy bajkiJ

Uwaga! Mamo, Tato przyjdź i zobacz, co robi na zajęciach twoje dziecko! Możesz się też przyłączyć! ZapraszamyJ